Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

5/5 - (5 Głosów)

Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy to schorzenia, które coraz częściej dotykają dorosłe osoby. Wynika to z ciągle rosnącego tempa życia, co wzmaga stres i stosowanie coraz większej ilości używek. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla narządów wewnętrznych.

Objawy wrzodów

Główne objawy wrzodów dwunastnicy i żołądka to bóle zlokalizowane w różnych częściach brzucha, nudności i wymioty, a w skrajnych przypadkach także krwawienie z układu pokarmowego. Konieczne jest wówczas podjęcie odpowiedniego leczenia, dostosowanego do konkretnego schorzenia. Leczenie wrzodów żołądka nieco różni się od leczenia wrzodów dwunastnicy. W obu przypadkach w trakcie leczenia ważna jest właściwa dieta.

Leczenie wrzodów żołądka

W leczeniu wrzodów żołądka stosuje się specjalistyczne leki w postaci antybiotyków oraz blokerów, których zadaniem jest ograniczenie wydzielania się soku żołądkowego. Wrzody żołądka przy takim leczeniu, w zdecydowanej większości przypadków zostają zlikwidowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to leki dość silne, dlatego w trakcie terapii stosuje się dodatkowo leki działające osłonowo. Mają one za zadanie chronić delikatną śluzówkę żołądka, która często w takim przypadku ulega podrażnieniom, dzięki czemu wrzody będą się znacznie szybciej goiły.

Więcej na portalu: http://chorobawrzodowa.net.pl/

W leczeniu wrzodów żołądka niezwykle istotna jest również dieta bogata w warzywa i owoce, zarówno w surowej formie, jak i po ich przetworzeniu (np. w formie soków lub ugotowane). Takie produkty są stosunkowo łatwo trawione w żołądku, który został dotknięty chorobą wrzodową. Zdecydowanie najlepszymi produktami wśród warzyw i owoców, które bardzo pomagają w leczeniu wrzodów, są banany, znane z doskonałej neutralizacji soków żołądkowych. Niezwykle ważna jest także minimalizacja stresu, ponieważ wzmożony stres zwykle nasila bóle żołądka. W redukcji stresu może pomóc regularna aktywność fizyczna w postaci joggingu lub serii ćwiczeń. Na szczególne uznanie zasługuje w takim przypadku joga, która ma niezwykle relaksujący wpływ.

Leczenie wrzodów dwunastnicy

W leczeniu wrzodów dwunastnicy stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków, a także specjalistycznych leków, które mają za zadanie ograniczenie wydzielania się kwasu solnego. Gdy terapia z wykorzystaniem środków farmakologicznych nie pomaga, konieczne jest zastosowanie zabiegu chirurgicznego. Mowa tutaj o przypadkach, w których dochodzi do krwawień z układu pokarmowego lub perforacji wrzodów.

W leczeniu wrzodów bardzo istotna jest dieta. Tylko odpowiednia dieta jest bowiem w stanie zminimalizować dolegliwości związane z wrzodami oraz zwiększyć szanse na skuteczne wyleczenie i brak nawrotu choroby. Przede wszystkim dieta w przypadku wrzodów dwunastnicy powinna być uboga w potrawy smażone oraz pieczone, a także pikantne i słone. Konieczne jest także unikanie spożycia wszelkiego rodzaju napojów, które zawierają kofeinę, a także alkoholu i  napojów gazowanych.

Więcej informacji na stronie: http://gastryczne.pl/choroba-wrzodowa/

2 Przemyślenia o “Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

  1. Leczenie wrzodów dwunastnicy to tak naprawdę zasuszanie wrzodów. Przez dwa miesiące bierzesz tabletki i na wszystko musisz uważać, a potem jest spokój. Bez ostrych potraw, dieta musi być zachowana, ale nie ma już takiego bólu brzucha, o wrzodach dwunastnicy można łatwo zapomnieć, bo żadnych tabletek na nie się już nie bierze po zakończeniu kuracji.

  2. Objawy wrzodów łatwo rozpoznać jeśli to są wrzody dwunastnicy. W przypadku wrzodów żołądka już takie łatwe to nie jest i nic dziwnego, bo jak można wiedzieć jakie są objawy, jak nawet nikt nie zna dokładnie ich przyczyn? Na szczęście są pewne symptomy, które niejako informują, że niedługo będzie trzeba się zająć chorobą wrzodową na poważnie. Warto je poznać: http://gastryczne.pl/choroba-wrzodowa/wrzody-objawy-choroby-wrzodowej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *