Domowe środki na biegunkę

5/5 - (4 Głosy)

Wystąpienie biegunki jest zawsze niebezpieczne i należy jak najszybciej niwelować jej objawy. Szczególnie niebezpieczna jest u biegunka u dzieci, ponieważ szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Często biegunce towarzyszą bóle brzucha, nudności, złe samopoczucie. Odczuwany dyskomfort jest bardzo duży. Najlepiej jest reagować już na pierwsze objawy zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Domowe sposoby na biegunkę

Biegunka jest najczęściej efektem zatrucia pokarmowego lub nie przestrzegania zasad higieny, w wyniku których dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. W tego typu biegunkach najlepiej zacząć od stosowania środków naturalnych. Do najbardziej skutecznych środków i domowych sposobów należą:

 • marchwianka – to doskonały środek dla dzieci, marchewkę należy zetrzeć lub drobno pokroić i ugotować w niewielkiej ilości wody (proporcje 1:2), tak otrzymany wywar miksujemy, rozcieńczamy wodą i podajemy dziecku, marchwiankę można podawać nawet niemowlętom,
 • czarna jagoda – doskonała w każdej postaci, można sporządzić napar z suszonych owoców, można spożywać świeże (tylko w sezonie) lub przygotowane wcześniej w słoiku (jagody zasypujemy cukrem i pasteryzujemy, doskonale nadają się także do deserów), mają silne działanie przeciwbiegunkowe,
 • ryż z jabłkiem – ryż należy ugotować na wodzie (proporcje 1:3) i dodać do niego jabłko utarte na drobnej tarce,
 • czekolada, banany, kakao – znacznie zmniejszają biegunkę, skuteczne w łagodnym przebiegu.

Podczas zwalczania biegunki należy cały czas pamiętać o dostarczaniu organizmowi dużej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Jest to zwłaszcza duże zagrożenie dla dzieci i osób starszych.

Jak zatrzymać biegunkę w trudnych przypadkach

Domowe sposoby mogą się okazać nieskuteczne w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z biegunkami wirusowymi, wywołanymi nietolerancją pokarmową lub alergią na pokarmy. Leczenie biegunki zawsze należy zaczynać od zmiany diety, czyli wprowadzenia pokarmów dietetycznych, lekkostrawnych. Należą do nich grzanki, sucharki, biszkopty, ryż, dżemy niskosłodzone, tarte jabłko. Cały czas trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów.

Biegunki wywołane wirusami wymagają wprowadzenia środków farmakologicznych. Najprostszymi są probiotyki, które zapewniają prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

czytaj też: http://gastryczne.pl/biegunka/biegunka-u-dzieci/

Bezwzględnie probiotyki powinny być stosowane w leczeniu antybiotykami, które również mogą wywołać zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Do środków o szybkim działaniu doraźnym należą:

 • stoperan,
 • węgiel leczniczy,
 • nifuroksazyd,
 • loperamid,
 • smecta.

Wszystkie te środki zawierają potas, chlorek, glukozę uzupełniające ubytek elektrolitów podczas biegunki.

Zapobieganie biegunkom

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku biegunek. Wystarczy przestrzegać tylko podstawowych zasad:

 • dbanie o higienę – mycie rąk, mycie spożywanych produktów,
 • przestrzeganie terminów przydatności do spożycia,
 • przechowywanie produktów zgodnie z zaleceniami,
 • unikanie produktów ciężkostrawnych.

Biegunka nie jest chorobą, ale objawem zatrucia pokarmowego lub stanu chorobowego. Pierwsze symptomy należy leczyć objawowo. W przypadku przedłużania się objawów lub ich nasilania należy zasięgnąć porady lekarza. Nigdy nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza u dzieci, które bardzo szybko ulegają odwodnieniu.

2 Przemyślenia o “Domowe środki na biegunkę

 1. Czekolada na biegunkę jest najlepsza, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze można ją stosować. Na stronie http://leczymydzieciaki.pl/ przestrzegają przeciwko temu żeby biegunkę u dziecka zatrzymywać za wszelką cenę. Bo nie powinno się tego robić właśnie ze względów zdrowotnych. Lepiej zacząć działać pod koniec, gdy objawy już przestają być tak intensywne i dokuczliwe.

 2. Bo biegunki u dziecka wcale nie powinno się zatrzymywać i powstrzymywać. Biegunka to naturalna ochrona organizmu przed substancjami, które nie powinny się w nim znajdować, więc zostają wydalane. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie i dziecko w tym czasie nie będzie musiało w żaden sposób odczuwać dolegliwości i przede wszystkim się odwodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *