Czy trądzik różowaty można wyleczyć na zawsze?

5/5 - (1 Głos)

Zazwyczaj, gdy usłyszymy słowo „trądzik” to pojawia nam się w głowie obraz popularnego, zwykłego trądziku młodzieńczego, który jest charakterystycznym objawem okresu dojrzewania. Mało kto ma świadomość tego czym jest trądzik zwany różowatym. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ jest to niezwykle rzadkie schorzenie skóry.  Pojawia się zaledwie u 2% populacji, najczęściej dotyka osoby w średnim wieku. Jeszcze większą rzadkością jest, gdy spotyka się go u dzieci. Pierwszym pytaniem, które samo przychodzi nam na myśl, gdy już sobie uświadomimy czym właściwie on jest, jest to czy trądzik różowaty można wyleczyć.

Etapy rozwoju trądziku różowatego

Sama choroba nie przebiega jednakowo. Dzieli się na cztery etapy: prerosacea, czyli rumień przemijający, który charakteryzuje się tym, że nie powoduje jeszcze trwałych zmian skórnych, może powodować pieczenie. Ciężko wyczuć kiedy mamy na pewno do czynienia z trądzikiem różowatym, ponieważ pierwsze jego objawy mogą występować nawet kilka lat przed rozwinięciem się w prawdziwą chorobę. Podczas tej fazy można ją jeszcze powstrzymać zanim dojdzie do stałych zmian skórnych. Jeśli pierwsze znaki wskazujące na trądzik zostaną zignorowane lub niezauważone to następnie mamy do czynienia z pierwszym stopniem, zwanym okresem rumieniowo-naczyniowym. W tym wypadku sam rumień może utrzymywać się już o wiele dłużej, a nawet wystąpić na stałe. Do tego naczynka zaczynają pękać co doprowadza do powstawania tzw. pajączków. Drugim stopniem jest okres grudkowo-krostkowy, znacznie bardziej uciążliwy. Jak sama nazwa wskazuje, w tym czasie na naszej twarzy zaczynają pojawiać się krostki oraz grudki. Brak jednak zaskórników, co odróżnia ten rodzaj trądziku od tego młodzieńczego. Znaczna część pacjentów skarży się również na problemy z oczami. Pojawia się uczucie ich suchości, mogą łzawić, a także możemy mieć do czynienia z zapaleniem spojówek. Trzecim, ostatnim już stopniem, jest okres nazywany rhinophyma, czyli stadium zejściowe. Jeśli już się pojawiają to przede wszystkim u mężczyzn. Rzadko kiedy jednak spotyka się ten stopień. Tutaj rumień zadomowił się na naszej twarzy na stałe, a oprócz grudek i krost dodatkowo pojawiają się stwardniałe pasma, które mogą się przenieść nawet w okolice przed mostkowe. Niestety są uważane za najbardziej nieestetyczne. Praktycznie nie zauważa się ich występowania u kobiet.

Wyleczenie trądziku różowatego raz na zawsze

Po omówieniu przebiegu tej choroby, czyli przede wszystkim uświadomieniu czym ona właściwie jest oraz czym się charakteryzuje można przystąpić do odpowiedzi na pytanie czy trądzik różowaty można wyleczyć na zawsze. Z przykrością muszę postawić negatywną odpowiedź na to pytanie. Jest to choroba przewlekła, nieuleczalna. Można oczywiście w zależności od tego, na którym etapie jej rozwoju aktualnie się znajdujemy, ewentualnie załagodzić objawy.

Ciężko jest wyróżnić czy podać konkretne przyczyny występowania trądziku różowatego. Jest ich naprawdę wiele, na niektóre nawet nie mamy jakiegokolwiek wpływu. Ogólnie za główny powód uznaje się predyspozycje genetyczne, jednak wpływ na to może mieć także wadliwy układ hormonalny (endokrynologiczny) lub choroba autoimmunologiczna. Jeśli chodzi o czynniki od nas zależne to mogą nimi być reakcje alergiczne na np. pewne kosmetyki czy jedzenie, nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi, nieważne czy dermatologiczne czy kosmetyczne oraz złuszczanie naskórka, które może nasilać stan zapalny. Powinniśmy zadbać o odpowiednią profilaktykę zanim będzie za późno. Najważniejsza jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja cery, o której warto też uświadomić swoje pociechy, by nie musiały w przyszłości doświadczyć tej przykrej i męczącej choroby.

Więcej przeczytasz pod adresem: http://chorobyukladumoczowego.pl/czytelnia/tradzik-rozowaty-mozna-wyleczyc-zawsze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *