Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Aby móc je zrealizować należy mieć na uwadze nie tylko codzienną higienę jamy ustnej, ale również regularne przeglądy u stomatologa. Jeżeli dentysta w trakcie wizyty zauważy nagromadzony kamień nazębny lub przebarwienia z całą pewnością zaoferuje piaskowanie zębów.
Piaskowanie zębów – na czym polega zabieg
Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych o charakterze oczyszczającym. Polega ono na usuwaniu nagromadzonych płytek osadu nazębnego oraz przebarwień szkliwa za pomocą specjalistycznej piaskarki stomatologicznej.
Piaskowanie zębów – dlaczego warto zdecydować się na zabieg
Piaskowanie zębów pozwala nie tylko na usunięcie płytki oraz przebarwień, ale również zapobiega namnażaniu się bakterii w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej.
Dlatego też zabieg ten jest traktowany jako profilaktyka dedykowana dla osób:
- palących wyroby tytoniowe,
- pijących duże ilości kawy,
- spożywających spore ilości herbaty.
Duże korzyści z piaskowania zębów odnoszą także osoby noszące aparaty ortodontyczne oraz posiadające tak zwane stłoczone zęby, którym oczyszczenie przestrzeni między zębowych sprawia trudność.
Piaskowanie zębów – przygotowania do zabiegu
Piaskowanie zębów nie wymaga od pacjenta większych przygotowań niż te, które podejmujemy przed standardową wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Piaskowanie zębów – przebieg zabiegu
Piaskowanie zębów wykonywane jest przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną przy użyciu specjalistycznego urządzenia nazywanego piaskarką. Pracuje ono pod wysokim ciśnieniem, wytwarzając w ten sposób aerozol wodno-powietrzny w którym znajduje się piasek dentystyczny.
Drobinki zawieszone w aerozolu docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej usuwając nagromadzony w nich osad oraz przebarwienia
W trakcie zabiegu piaskowanie zębów używany jest także ssak, czyli urządzenie za pomocą którego odsysane są resztki piasku z jamy ustnej. Końcowy etap całej procedury to polerowanie polegające na oczyszczeniu zębów specjalną pastą, gumką czy też szczotką. Piaskowanie zębów kończy się nałożeniem specjalistycznego preparatu zawierającego fluor. Jego zadanie polega na wzmacnianiu powierzchniowej warstwy szkliwa.
Piaskowanie zębów – efekty
Piaskowanie zębów powoduje, że nasze uzębienie staje się przede wszystkim bielsze. Należy mieć na uwadze fakt, że regularne przeprowadzanie tej procedury stomatologicznej pozwoli nam na uniknięcie np. rozwoju zapalenia dziąseł czy próchnicy, czyli dolegliwości, wywołanych przez bakterie, wchodzące w skład płytki nazębnej.
Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu
Piaskowanie zębów wymaga od pacjenta stosowania się do zaleceń po zabiegowych w ramach których przez pierwsze 3 godziny po wykonaniu procedury pacjent nie powinien pić kawy, herbaty czy też czerwonego wina. Również spożywanie barwiących potraw nie jest wskazane. Podobnie jak palenie papierosów.
By jak najdłużej cieszyć się efektami piaskowania zębów zaleca się szczotkowanie zębów przez 2-3 minuty po każdym spożytym posiłku. Higiena jamy ustnej powinna uwzględniać także stosowanie zarówno nici dentystycznych, jak i płynów do płukania.
Bibliografia
1. Wolf H., Rateitschak E., Rateitschak K., Periodontologia, Lublin, 2006
2. Grzyśka D., Kluczkowski M., Vademecum asysty dentystycznej, Profilaktyka w gabinecie, Wydawnictwo Elamed, Katowice, 2015