Bolączką dzisiejszych czasów są tak zwane „choroby cywilizacyjne”, spowodowane nieprawidłowym stylem odżywiania i siedzącym trybem życia. Znaczny odsetek ludzkości cierpi na nadwagę i związane z nią dolegliwości. Jednym z nich jest nadciśnienie tętnicze, czyli schorzenie układu krążenia krwi, w którym ciśnienie tętnicze utrzymuje się stale lub okresowo na wysokim poziomie.
Co to jest nadciśnienie?
W blisko 90% przypadków nadciśnienie ma charakter pierwotny (samoistny), co oznacza brak jednoznacznej przyczyny choroby. Istnieje wiele teorii na temat jej genezy. Wielu lekarzy uważa, że ma ona podłoże genetyczne lub środowiskowe. Możliwe jest odziedziczenie schorzenia po rodzicach lub dziadkach. Dlatego tyle słyszy się w mediach o profilaktyce i regularnych badaniach. Warto kontrolować ciśnienie i prowadzić zdrowy styl życia, aby uniknąć zdrowotnych komplikacji w kolejnych latach.
Nadciśnienie tętnicze może mieć również charakter wtórny (objawowy), gdy przyczyna choroby jest znana i wiąże się na przykład z niewydolnością mózgu, nerek, tętnic nerkowych, tarczycy, układu krążenia. Mogą je też wywołać: ostry stres, hiperwolemia (nadmiar krwi w łożysku naczyniowym), substancje toksyczne (narkotyki, metale ciężkie), leki zawierające hormony czy nawet ciąża.
Objawy nadciśnienia
Przez wiele lat można nie zdawać sobie sprawy z pojawienia się choroby. Dopiero z czasem objawy nadciśnienia stają się widoczne. Człowiek zauważa u siebie: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, krwotoki z nosa, zmęczenie poranne, bóle zamostkowe, chrapanie i nadmierne zmęczenie. Objawów tych nie należy lekceważyć i należy je skonsultować z lekarzem.
Nadciśnienie w ciąży
U kobiet będących w pierwszej ciąży, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego wzrasta znacznie. Statystycznie pojawia się ono u co dziesiątej tak zwanej „pierworódki”. W trosce o dziecko powinny one niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zapisuje stosowne leki i nakazuje stałe pomiary ciśnienia. Zaburzenia znikają zwykle po okresie ciąży, choć zdarzają się przypadki, gdy przerodziły się w chorobę przewlekłą.
Nadciśnienie płucne
Wśród chorych pojawiają się także pacjenci cierpiący na nadciśnienie płucne, wywołane wzrostem ciśnienia w tętnicy płucnej. Powstaje ono na skutek chorób serca, płuc, a także naczyń płucnych, w których skrzeplina tworzy swoisty zator i utrudnia krążenie płucne. Głównym objawem jest tu narastające ciągłe zmęczenie, duszności i brak tolerancji wysiłku. Pojawiają się obrzęki na nogach, wodobrzusze, maleje apetyt. Możliwe są też bóle w klatce piersiowej. Leczenie przebiega farmakologicznie (leki przeciwkrzepliwe, tlenoterapia i inne leki) lub inwazyjnie (chirurgiczne usunięcie zakrzepu). Więcej o nadciśnieniu płucnym: http://dobrecisnienie.org.pl/nadcisnienie/nadcisnienie-plucne/
Niestety, nadciśnienia nie da się obecnie skutecznie wyleczyć. Przyjmuje się, że jest to choroba na całe życie. W ramach terapii stosuje się leki obniżające ciśnienie (hipotensyjne). Warunkiem jest, by były one przyjmowane regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Konieczna może się też stać zmiana diety, wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej i utrata wagi.
Pierwsze objawy nadciśnienia są początkowo niezauważalne. Często dopiero jak się już zaczynają prawdziwe kłopoty ze zdrowiem, w postaci chorób serca czy innych podobnych rzeczy, to się okazuje, że trzeba leczyć nadciśnienie, jak się nie chce skończyć z zawałem serca lub wylewem.
Ale już przyczyny nadciśnienia można od razu rozpoznać. Jak spędzę dzień z człowiekiem, to od razu wiem czy będzie miał nadciśnienie czy nie. Tłusta dieta, wiele innych używek i tak dalej. I takie są efekty.