Czym objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to dość nieprzyjemna dolegliwość. Jest to przede wszystkim przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy. Szacuje się, że najczęściej występuje u mieszkańców Europy- Północnej i Zachodniej oraz w Ameryce Północnej.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Przyczyn trądziku różowatego jest wiele: począwszy od promieniowania UV, poprzez nieodpowiednią dietę, a skończywszy na zakażeniu roztoczem.

Wymieniamy najczęstsze przyczyny trądziku, do których należą:
choroby układu pokarmowego, zaburzenia trwania, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia hormonalne, zakażenia bakteryjne, zbyt długie stosowanie maści, czy kremów sterydowych.

Do tego nie bez winy jest nieodpowiednia dieta obfitująca w dania smażone i alkohole, stres, częste korzystanie z basenu i sauny. Jak widać przyczyn może być naprawdę wiele!

Specjaliści alarmują, że na takie zmiany są szczególnie narażone osoby z jasnym fototypem skóry.

Jakie są objawy?

Trądzik różowaty rozpoczyna się po 30 roku życia. Oczywiście są przypadki, gdy pojawia się on wcześniej albo później. Dopada kobiety i mężczyzn, przy czym to u kobiet przebiega on w dotkliwszej formie- niestety.

Wyróżnia się głównie cztery rodzaje trądziku różowatego:

Postać guzowata- cechuje się rumieniem, który nie schodzi, do tego od czasu do czasu pojawiają się na nim guzy, krostki i grudki. Skóra twarzy w tym miejscu jest nierówna i często występuje obrzęk.

Postać rumieniowo- teleangiektatyczna, czyli taka, gdzie rumień nawraca na środkową część twarzy oraz pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne.

Postać grudkowo-krostkowa- można stwierdzić, że to najbardziej typowa odmiana trądziku różowatego cechująca się rumieniem występującym na stałe, krostkami i grudkami- szczególnie w części centralnej.

Postać oczna- to postać trądziku, która jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czym się objawia? Uczuciem pieczenia, swędzenia itp. Gdy często występuje u nas zapalenie spojówek i nadwrażliwość na światło, to warto udać się do specjalisty okulisty.

Stopień I trądziku różowatego, okres rumieniowo-naczyniowy

– W tej fazie rumień utrzymuje się dłużej lub może występować stale. Na skórze, szczególnie policzków, widoczne są liczne naczynka. Pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia i palenia oraz nietolerancję większości kosmetyków. W fazie tej obserwuje się już trwałe uszkodzenie oraz poszerzenie naczyń – mówi dr n. med. Marta Malek, dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Gdy mamy skłonność do rozszerzonych naczynek i zauważyliśmy u siebie pojawiający się co jakiś czas rumień, to najwyższy czas udać się do dermatologa. Lepiej zapobiegać niż leczyć- szczególnie, że trądzik wcale łatwy w leczeniu nie jest a do tego wiąże się często z czymś co nazywa się blizny potrądzikowe. A kto by chciał je mieć? Nikt! Dlatego dbajcie o siebie i w razie wątpliwości nie czekajcie, tylko od razu wybierzcie się do sprawdzonego dermatologa. To inwestycja w nasz wygląd i samopoczucie, z całą pewnością warto.

2 thoughts on “Czym objawia się trądzik różowaty?

  1. O trądziku różowatym trzeba już myśleć gdy ma się 20 lat, ale wtedy oczywiście nikt się takimi rzeczami nie przejmuje. Dopiero z wiekiem przychodzi refleksja i okazuje się, że można było temu zapobiegać przez po prostu dbanie o siebie. Bez wielkiej wiedzy medycznej, zastępów lekarzy i trenerów.

    1. Pokaż mi kogoś przed 30 roku życia, kto przejmuje się chorobami na jakie jest narażony w przyszłości. Trądzik różowaty znacznie częściej występuje u osób, które palą papierosy, ale przecież 100 procent z nich wzruszy ramionami i powie, że przecież ich to nie dotyczy. A potem płacimy na te wszystkie mądrale i ich choroby, bo przecież tak to właśnie wygląda, że oni wiedzą lepiej. Do samego końca, najczęściej szybciej nadchodzącego niż nasz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *