Choroby weneryczne to rzecz, która, niestety, towarzyszy ludziom od bardzo dawna. I nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy mógł się zmienić – mimo większej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, w dodatku ciągle i ciągle wzrastającej, przynajmniej w krajach cywilizowanych – świadomości seksualnej i wszelkich zagrożeń, które z aktywnością seksualną się wiążą.
Niestety – mimo wszelkiej ostrożności, chorobę weneryczną może złapać praktycznie każdy. A do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób wenerycznych bez wątpienia należy rzeżączka.
Czym jest rzeżączka?
Żeby skutecznie się przed czymś bronić – należy przede wszystkim poznać istotę tego, co stanowi dla człowieka zagrożenie. Zanim więc będzie można odpowiedzieć na pytanie – kiedy warto zdiagnozować się pod kątem chorowania na rzeżączkę, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – czym dokładnie jest ta choroba.
Rzeżączka wywoływana jest przez gram-ujemną dwoinkę, która zwana jest także gonokokiem.
Nie da się ukryć, że najczęstszą drogą zakażenia nadal pozostają kontakty płciowe – zarówno dopochwowe, jak i oralne czy analne, zwłaszcza, jeżeli należą one do kontaktów przygodnych… Jednak warto zdawać sobie sprawę również z tego, że do zakażenia może dojść poprzez kontakty pośrednie, do których można zaliczyć na przykład tych samych ręczników lub innych środków higieny osobistej takich jak bielizna czy pościel.
Jak widać więc – o zarażenie się rzeżączką wcale, niestety, nie jest tak trudno. Nawet jeżeli człowiek unika przygodnych kontaktów seksualnych i ma stałego partnera bądź partnerkę.
Objawy rzeżączki
Objawy rzeżączki nie należą do przyjemnych i nie należy lekceważyć żadnego z nich. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że rzeżączka, która nie jest leczona – jest w stanie rozszerzyć się, dzięki naczyniom krwionośnym, na cały układ moczowo-płciowy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia stawów bądź serca.
Objawy różnią się w zależności od płci. U kobiet rzeżączka objawia się:
– upławami,
– zaburzonym cyklem menstruacyjnym,
– nazbyt obfitą menstruacją.
Z kolei u mężczyzn:
– pieczeniem i bólem przy oddawaniu moczu,
– ropnym wyciekiem z cewki moczowej.
Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyć.
Warto zrobić sobie test na rzeżączkę, przebadać się pod kątem tej choroby wenerycznej, jeżeli:
– uprawiało się przygodny seks,
– partner dopuścił się aktu zdrady,
– ma się wielu partnerów seksualnych w tym samym czasie,
– u partnera bądź partnerki stwierdzono występowanie rzeżączki,
– doszło do ciąży pozamacicznej (kobiety)
– stwierdzono bezpłodność (mężczyźni)
– stwierdzono nazbyt częste i bolesne oddawanie moczu
Test na rzeżączkę, zamówisz w laboratorium e-wenerolog.pl. W cenie testu otrzymujesz dostawę zestawu do samodzielnego pobrania w domu, oraz odbiór pobranego zestawu przez kuriera i dostarczenie do laboratorium. Wynik otrzymasz meilem bądź pocztą tradycyjną. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
Warto pamiętać, że z rzeżączką, jak właściwie z każdą chorobą weneryczną – naprawdę nie ma żartów. A zarażeniu może ulec nawet noworodek – do zakażenia może dojść podczas porodu chorej matki. A choroba ta u dzieci ma znacznie cięższy przebieg.
Naprawdę warto dbać o zdrowie swoje, swojego partnera i ewentualnego dziecka. W końcu zdrowie ma się tylko jedno i naprawdę nie warto nim szafować. Utrata zdrowia jest łatwa – odzyskać je jest czasem bardzo trudno.