Haluksy – co to jest? Leczenie.

5/5 - (2 Głosy)

Niewątpliwie każdy z nas słyszał o haluksach, czyli chorobie zwyrodnieniowej, która przejawia się w nienaturalnym ułożeniu palucha oraz deformacji kształtu stopy. Schorzenie jest stosunkowo ciężkie w leczeniu, większy nacisk kładzie się na profilaktykę. Często kończy się operacją, która w wielu przypadkach jest jedyną drogą powrotu do zdrowia.

Wśród przyczyn powstawania haluksów zazwyczaj wymienia się genetykę, nieodpowiedni dobór obuwia oraz nadwagę. Bezsporny jest fakt, że w większości przypadków haluksy są odziedziczone po bliskich krewnych. Częstą przyczyną wystąpienia palucha koślawego jest długie noszenie niewygodnego obuwia. Dotyczy to w szczególności pań, które lubią nosić szpilki. Niestety, obecnie większość zachorowań wiąże się właśnie z noszeniem w latach młodości takich butów. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ schorzenie to dotyka także młode kobiety, które nie miały okazji jeszcze chodzić w szpilkach, a haluksy otrzymały w genach. Nadwaga również znacząco wpływa na chorobę – stopy są obciążone, przez co bardziej podatne na powstawanie wad.

Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk

Niepokojącym objawem powinno być dla nas nadmierne odchylenie palucha w stronę reszty palców stopy. Nasze obawy powinna również budzić wystająca kość stopy w okolicach palucha. Objawem mogą być również zbyt często powstające odciski, szczególnie w sytuacji, gdy nie narażamy swoich stóp na ich powstawanie. Haluksom zwykle towarzyszy przenikliwy ból stopy lub jej części. Jeżeli jest długotrwały i nie wynika po prostu z przemęczenia, o naszych obawach powinien usłyszeć ortopeda. Będzie on w stanie ocenić, czy cierpimy na tą przypadłość, a jeśli tak, jak bardzo jest ona zaawansowana.

Leczenie haluksów nie przynosi zbyt dobrych efektów i najczęściej kończy się na zatrzymaniu postępu choroby. Stosowanie analgetyków i leków przeciwzapalnych uśmierza ból i poprawia samopoczucie chorego, mocno nadwyrężone przez przykrą dolegliwość. Czasami stosuje się fizykoterapię pod różnymi postaciami. Tutaj jednak kluczową rolę odgrywa regularność zabiegów oraz ich odpowiedni dobór. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego obuwia dla osoby cierpiącej na haluksy. Podeszwa takich butów powinna być wyprofilowana owalnie i dostosowana w możliwie największym stopniu do deformacji, na jakie cierpi chory. Stosuje się również odpowiednie wkładki, czasem stopy odpowiednio się ustawia w specjalnej szynie.
Poradnia ortopedyczna jest w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytanie, czy nasz przypadek kwalifikuje się do operacji. Jeżeli jest to możliwe, należy przemyśleć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Bez wątpienia zabieg chirurgiczny daje nam duże szanse na pełne wyleczenie i sprawi, że będziemy się cieszyć pełnym zdrowiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że leczenie pooperacyjne jest dosyć długie i może trwać nawet do pięciu tygodni. Podczas jego trwania osoba, która poddała się zabiegowi, będzie musiała chodzić w specjalnych butach, które pozwolą na zachowanie odpowiedniej pozycji stopy. Następnie wraca się do dawnego, wygodnego obuwia.

Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/

2 Przemyślenia o “Haluksy – co to jest? Leczenie.

  1. Każdy ortopeda niby powinien umieć leczyć haluksy, ale okazuje się , że nie jest to wcale takie oczywiste. Zwłaszcza, że coraz bardziej zaostrza się specjalizacja praktycznie w każdym względzie. I tak samo jest w ortopedii. Z jednej strony to dobrze, że pojawiają się specjaliści od szczegółów, ale z drugiej to trochę bez sensu, że potem okazuje się, że idziesz do lekarza, a ten pierwszy zna tylko ogólną teorię.

    1. Akurat w tym zakresie nie ma się czym martwić. Haluksy może leczyć praktycznie każdy ortopeda, tylko że każdy z nich ma zazwyczaj swoją ulubioną metodę. Problem zaczyna się, gdy wchodzą nowe, lepsze i skuteczniejsze metody, a lekarz nadal leczy haluksy tak samo jak się 10 lat wcześniej nauczył

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *