Okazuje się, że włosy są świetnym materiałem badawczym, szczególnie jeśli chodzi o jedno z najstarszych badań wykorzystywanych w dermatologii, czyli badanie wykonywane za pomocą trichogramu. Umożliwia ono przyjrzenie się włosom pod mikroskopem w celu określenia ich struktury oraz ocenienia ogólnej kondycji. Na podstawie oceny budowy włosa specjalista jest w stanie określić aktywność i szybkość choroby oraz typ wypadania włosów. Jeśli więc borykamy się z problemem łysienia bądź też najróżniejszymi schorzeniami skóry głowy, to warto wykonać trichogram w celu poznania przyczyny, odpowiedzialnej za taki stan rzeczy.
Problemy włosowe oraz schorzenia skóry głowy wymagają interwencji specjalisty
Każdy włos znajdujący się na naszej owłosionej skórze głowy przechodzi określone fazy życia. Zwykle rośnie przez kilka lat, po czym wypada, a na jego miejscu pojawia się po jakimś czasie nowy. Normalnym zjawiskiem jest więc wypadanie nawet do stu włosów dziennie. W przypadku znaczącej utraty włosów oraz przy ich nieprawidłowym odrastaniu, mówi się o łysieniu. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, ale do najczęściej występujących zaliczamy uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, choroby przebiegające z wysoką gorączką, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, choroby układu endokrynnego np. choroby tarczycy, chroniczny stres, dieta uboga w witaminy oraz mikroelementy, zaburzenia we wchłanianiu składników odżywczych, choroby skóry głowy oraz włosów, zabiegi wymagające zastosowania znieczulenia ogólnego.
W celu poznania przyczyny nadmiernego wypadania włosów specjalista przeprowadza wywiad lekarki, podczas którego wypytuje pacjenta na temat przebiegu wypadania włosów i przebytych przez niego chorobach. Niezbędne są zazwyczaj również badania laboratoryjne krwi. Bardzo pomocne jest także mikroskopowe badanie włosów, czyli analiza włosów, a także komputerowe badanie włosów i skóry głowy, czyli trichoskopia. W niektórych przypadkach zleca się wykonanie badania histopatologicznego.
Jak wygląda badanie trichogram?
Warto zaznaczyć, że pojedyncze badania włosów czy skóry głowy nie są wystarczające do uzyskania pełnej diagnozy. Dopiero kompleksowa diagnostyka pozwala na rozpoznanie przyczyny problemu, co umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego też najczęściej wykonuje się trichogram i trichoskopię, ponieważ badania te służą ocenie różnych części włosa i wzajemnie się uzupełniają.
Badanie włosów trichogramem
W celu wykonania trichogram nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Warto jednak wcześniej udać się na wizytę w celu wykluczenia ewentualnych chorób tarczycy, nadnerczy, zaburzeń hormonalnych czy też niedoborów. W tym celu należy przed wykonaniem trichogramu przedstawić aktualne wyniki badania krwi.
Więcej informacji o trichogramie na stronie http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/
Trichogram służy do oceny struktur, które wypadły oraz włosów usuniętych z brzegu ogniska łysienia na skutek pociągania. Chorobowo zmienione włosy mają nieprawidłowy wygląd. Dzięki badaniu można stwardzić, czy włosy są ułamane czy też zakończone cebulką, co pozwala na określenie stosunku włosów będących w fazie wzrostu do włosów w fazie spoczynku. Tego typu badanie włosów pozwala potwierdzić lub wykluczyć łysienie bądź też wskazać na konkretną chorobę czy infekcję.
Bo generalnie wszystkie metody leczenia łysienia, to trochę zawsze jest wstyd dla większości osób. Ale nie ma się czego wstydzić, bo to jest schorzenie jak każde i lepiej nie krygować się z tym, że się pójdzie do lekarza i jak najszybciej starać się o pomoc. Bo im szybciej zaczniemy tym zmiana dla znajomych będzie mniej widoczna.
Mam pytanie czy ktoś może mi odpowiedzieć czy ten cały trichogram jest bolesny? Warto się na to umówić czy to tylko strata pieniędzy i czasu? Bo cały czas się zastanawiam czy iść na to, czy tylko wydam kupę kasy.