Trichoskopia

5/5 - (2 Głosy)

Trichoskopia jest badaniem diagnostycznym, które opiera się na ocenie włosów oraz owłosionej skory głowy przy użyciu wideodermoskopu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju urządzenia można zapisać uzyskane podczas badania obrazy warz z ich szczegółową analizą. Archiwizacja danych w postaci zdjęc pozwala na obserwowanie zmian obrazu klinicznego danego pacjenta w czasie. Trichoskopia jest coraz bardziej powszechnym narzędziem diagnostycznym oraz metodą pomocniczą, którą wykorzystuje się przy wielu jednostkach chorobowych. Dzięki temu badaniu możliwe jest obiektywne monitorowanie przebiegu schorzenia oraz postów w leczeniu.

Na czym polega metoda wykorzystująca trichoskopię?

Trichoskopia jest metodą diagnostyczną, która opiera się na technice wideodermaskopii, czyli z użyciem kamery, dzięki której uzyskany obraz jest przekazywany do komputera. Podczas badania bada się łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych oraz otaczającej mieszki skórę. Dzięki trichoskopii można ocenić owe struktury bez konieczności pobierania włosów, co oznacza, że badanie jest całkowicie bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne.

Podczas trichoskopii uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w okolicy człowiek, skroniowej orz potylicznej. W każdej z tych lokalizacji specjalista wykonuje cztery zdęcia. Za pomocą kamery można powiększyć uzyskany obraz dwudziestokrotnie, a nawet siedemdziesiąt krotnie. Analizie można podać nie tylko owłosioną skórę głowy, ale także brwi czy też brzeg powiek, gdzie przykładowo można znaleźć włosy bambusowe. Badanie można przeprowadzać na sucho bądź tez z użyciem płynu, co jest uzależnione od warunków oraz podejrzenia klinicznego. Wersję na sucho stosuje się przede wszystkim i pacjentów, u których specjalista chce ocenić złuszczanie się skóry głowy.

Czytaj tez: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichoskopia-komputerowa-ocena-tricholab/

 Na co pozwala komputerowe badanie włosów?

Trichoskopia pozwala na określenie typu łysienia, z którym boryka się dany pacjent, a także na rozpoznanie dystrofii łodygi włsoów. Bdanie pozwala ocenić aktywność chorób zapalnych typu liszaj płaski mieszkowy, toczeń rumieniowaty krążkowy, grzybica oraz łojotokowe zapalenie skóry. Trichoskopia jest stosowana także w diagnostyce przyczyny nieprawidłowego wzrostu włosów u dzieci oraz w przebiegu zespołów neuroektodermalnych. Dzięki badaniu można uzyskać obiektywną ocenę skuteczności zastosowanej terapii leczniczej. Jest to niezwykle istne, ponieważ okazuje się, że u wielu pacjentów dermatozy skry oraz łysienie mają psychosomatyczny wymiar.

Zastosowanie trichoskopii

Trichoskopia jest podstawą, jeśli chodzi o rozpoznanie i monitorowanie leczenia androgenowego, telogenowego oraz plackowatego. Pozwala na zróżnicowanie grubości łodyg włosów oraz wykrycie obecności czopów rogowych o przebarwień okołomieszkowych umiejscowionych w okolicy czołowej. Dzięki badaniu można zaobserwować puste mieszki włosowe we wszystkich okolicach głowy oraz przewagę pojedynczych jednostek włosowych, a także ogniska z włosami o zróżnicowanej długości bądź też pozbawionych włosów. Trichoskopia pomocna jest także w ocenie zmian zapalnych

Warto wiedzieć: http://kartuzy.info/wiadomosc,28210,Leczenie-lysienia-i-wypadania-wlosow-Nowoczesna-Trychologia-w-Gdansku.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *