Każda kobieta, która regularnie obserwuje swoje ciało może zaobserwować rozwój wielu chorób intymnych we wczesnej fazie. Jest kilka objawów, które mogą świadczyć o infekcjach dróg rodnych. Wśród najpopularniejszych są krwawienia pojawiające się między miesiączkami, ale także upławy o nietypowym zabarwieniu, czy też gęstości. Samokontrola jest jedną z najważniejszych kwestii, która pomaga zadbać o odpowiedni stan zdrowia. Kolejnymi i niezwykle ważnymi sygnałami, które często pojawiają się jako pierwsze i mogą być zignorowane są sygnały zapachowe. Stany zapalne, czy choroby układu rozrodczego kobiety często objawiają się takimi sygnałami jak nieprzyjemny zapach z pochwy, czy rybi zapach z pochwy.
Przykry zapach z pochwy powinien być objawem niepokojącym, na który natychmiast powinno się reagować. Brak szybkiej diagnostyki oraz odpowiedniego leczenia skutkuje kolejnymi dolegliwościami takimi jak: ból, swędzenie, pieczenie. W następstwie choroby rozwijają się, są o wiele trudniejsze do leczenia, a wiążą się również z przykrymi dolegliwościami. Najlepiej jest reagować już na pierwsze sygnały zapachowe, lokalizować problem i działać.
Specjaliści ginekolodzy, którzy zajmują się w szczególności tematem chorób infekcyjnych pochwy zwracają uwagę na to, że im dłużej w pochwie kobiety występuje stan zapalny, czy wirusowy, to tym większe jest prawdopodobieństwo nawrotów tych chorób. Lekarze ostrzegają, że nie powinno się traktować problemu chorób pochwy ze zbyt dużym dystansem. Twierdzenia „mnie to nie spotka” są błędne, ponieważ infekcje mogą spotkać każdą kobietę, nawet taką, która bardzo dba o higienę osobistą. Dermatolog wenerolog, doktor nauk medycznych Igor Michajłowski podkreśla, że jednym z powodów infekcji na tle grzybiczym może być antybiotykoterapia, która osłabia florę bakteryjną pochwy, przez co jest ona o wiele bardziej narażona na zakażenia.
Jak uchronić się przed infekcjami pochwy?
Jest kilka sposobów, które pozwolą zminimalizować ryzyko. Najważniejszym z nich jest odpowiednia higiena osobista. Należy dbać o regularne, codzienne mycie okolic intymnych. Istotne jest jednak to, aby w tym celu stosować produkty przeznaczone do pochwy. Używanie innych kosmetyków, a szczególnie tych na bazie alkoholu, ostrych, może spowodować zmianę pH pochwy, czy też osłabić jej florę bakteryjną. Kolejnym sposobem jest unikanie toalet publicznych. Należy również prać bieliznę w produktach delikatnych, które nie będą sprawiały reakcji alergicznych na delikatnej skórze. Te wszystkie działania mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania, aczkolwiek nie usuną go zupełnie. Wciąż można być narażoną na infekcje. Dlatego trzeba obserwować swoje ciało, reagować na wszystkie sygnały wysyłane przez organizm, a szczególnie ważny jest nieprzyjemny zapach z pochwy. Powinien on motywować do wykonania testów na różne patogeny. Można to zrobić także w warunkach domowych z wykorzystaniem testu dostępnego na stronie producenta specjalizującego się w diagnostyce dolegliwości tego typu (https://drwenerolog.pl/objawy/nieprzyjemny-zapach-pochwy/).