Leczenie ostrogi piętowej

5/5 - (1 Głos)

Ostroga piętowa to jedna z bardziej bolesnych dolegliwości, do jakich może dojść na skutek różnych zdarzeń. Jest to również jedna z tych dolegliwości, które są trudne do wyleczenia, zaś sam proces leczenia jest długotrwały i nie zawsze kończy się całkowitym usunięciem problemu. Jak zatem przebiega leczenie ostrogi piętowej oraz jakie objawy powinny niepokoić pacjentów?

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa kojarzy się z charakterystyczną wapienną naroślą, pojawiającą się z tyłu stopy. Jednak nie u każdego pacjenta, u którego zdiagnozowano objawy ostrogi piętowej, pojawia się narośl kostna. Najczęściej ostroga piętowa oznacza ból stopy, głównie w spodniej stronie. Ból jest efektem stanu zapalnego, jaki pojawia się w związku z uszkodzeniem przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Sprawdź portal poświęcony ostrodze piętowejhttps://ostrogapietowa.net.pl/

Przyczyny ostrogi piętowej

Stan zapalny może się pojawić po urazie, czasem jest on efektem noszenia niewygodnych butów, zbyt dużej masy ciała oraz towarzyszącemu mu płaskostopiu poprzecznemu, oraz zmianom ortopedycznym w obrębie stopy, na jakie narażone są osoby starsze. Kolejną grupą narażoną na pojawienie się ostrogi piętowej są sportowcy, także amatorzy, którzy regularnie biegają, grają w tenisa lub w siatkówkę. Nie zawsze można chorobie zapobiec, bowiem ból pojawia się w części ścięgna, które się regularnie kurczy i rozciąga w czasie chodzenia.

Objawy ostrogi piętowej

Objawy choroby są rozłożone w czasie i najczęściej kojarzą się jedynie z bólem w określonej części stopy. Ból pojawia się w części piętowej, początkowo jest to ból, który pojawia się jedynie w czasie chodzenia. Na tym etapie ból występuje sporadycznie, a dolegliwość można minimalizować poprzez rozciągnięcie ścięgna w czasie chodzenia. W kolejnych etapach ból pojawia się także w czasie w czasie snu, czyli wtedy, gdy stopa jest w pozycji leżącej, oraz w czasie siedzenia. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać w związku z uprawianym sportem czy z nadwagą.

Leczenie ostrogi piętowej

Do podjęcia odpowiedniego leczenia konieczna jest właściwa diagnoza, w której wykorzystuje się wywiad z pacjentem, dokładne oględziny stopy oraz prześwietlenie stopy, aby ustalić stopień zaawansowania zmian w jej obrębie.

Początkowo leczenie ostrogi piętowej oparte jest na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz na noszeniu specjalnych butów, które nie będą nasilać bólu. Można również stosować specjalne wkładki oraz żelowe podpiętki.

W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwzapalne, bowiem są one bardziej skuteczne niż maści o działaniu przeciwzapalnym. Maści nie działają, bowiem grubość tkanki tłuszczowej w okolicy pięty zmniejsza skuteczność maści. W leczeniu wykorzystuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne oraz masaże, które rozciągają ścięgna.

Takie leczenie może trwać nawet 6 miesięcy, przy czym jest ono oparte głównie o zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Dalsze leczenie ostrogi piętowej

Wspomniane leczenie po 6 miesiącach powinno przynajmniej zmniejszyć ból. Jeśli jednak leczenie nie przynosi efektu, wówczas stosuje się ortezy na noc. Ich zadanie to rozciąganie ścięgien (rozciągną podeszwowego oraz Achillesa).

U wielu pacjentów najskuteczniejsze jest zastosowanie ultradźwięków oraz zabiegów laserowych, w czasie których rozbija się samą ostrogę. Warto również regularnie stosować ćwiczenia, które rozciągają rozcięgno oraz zmniejszają ból. Takie ćwiczenia należy wykonywać w seriach, przy czym aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać trzy razy dziennie. Ważny jest również wypoczynek dla stóp – jeśli stopy są zmęczone, wówczas ćwiczenia należy rozpocząć co najmniej 20 minut po powrocie np. ze spaceru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *