Leczenie ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to jedna z bardziej bolesnych dolegliwości, do jakich może dojść na skutek różnych zdarzeń. Jest to również jedna z tych dolegliwości, które są trudne do wyleczenia, zaś sam proces leczenia jest długotrwały i nie zawsze kończy się całkowitym usunięciem problemu. Jak zatem przebiega leczenie ostrogi piętowej oraz jakie objawy powinny niepokoić pacjentów?

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa kojarzy się z charakterystyczną wapienną naroślą, pojawiającą się z tyłu stopy. Jednak nie u każdego pacjenta, u którego zdiagnozowano objawy ostrogi piętowej, pojawia się narośl kostna. Najczęściej ostroga piętowa oznacza ból stopy, głównie w spodniej stronie. Ból jest efektem stanu zapalnego, jaki pojawia się w związku z uszkodzeniem przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Sprawdź portal poświęcony ostrodze piętowejhttps://ostrogapietowa.net.pl/

Przyczyny ostrogi piętowej

Stan zapalny może się pojawić po urazie, czasem jest on efektem noszenia niewygodnych butów, zbyt dużej masy ciała oraz towarzyszącemu mu płaskostopiu poprzecznemu, oraz zmianom ortopedycznym w obrębie stopy, na jakie narażone są osoby starsze. Kolejną grupą narażoną na pojawienie się ostrogi piętowej są sportowcy, także amatorzy, którzy regularnie biegają, grają w tenisa lub w siatkówkę. Nie zawsze można chorobie zapobiec, bowiem ból pojawia się w części ścięgna, które się regularnie kurczy i rozciąga w czasie chodzenia.

Objawy ostrogi piętowej

Objawy choroby są rozłożone w czasie i najczęściej kojarzą się jedynie z bólem w określonej części stopy. Ból pojawia się w części piętowej, początkowo jest to ból, który pojawia się jedynie w czasie chodzenia. Na tym etapie ból występuje sporadycznie, a dolegliwość można minimalizować poprzez rozciągnięcie ścięgna w czasie chodzenia. W kolejnych etapach ból pojawia się także w czasie w czasie snu, czyli wtedy, gdy stopa jest w pozycji leżącej, oraz w czasie siedzenia. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać w związku z uprawianym sportem czy z nadwagą.

Leczenie ostrogi piętowej

Do podjęcia odpowiedniego leczenia konieczna jest właściwa diagnoza, w której wykorzystuje się wywiad z pacjentem, dokładne oględziny stopy oraz prześwietlenie stopy, aby ustalić stopień zaawansowania zmian w jej obrębie.

Początkowo leczenie ostrogi piętowej oparte jest na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz na noszeniu specjalnych butów, które nie będą nasilać bólu. Można również stosować specjalne wkładki oraz żelowe podpiętki.

W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwzapalne, bowiem są one bardziej skuteczne niż maści o działaniu przeciwzapalnym. Maści nie działają, bowiem grubość tkanki tłuszczowej w okolicy pięty zmniejsza skuteczność maści. W leczeniu wykorzystuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne oraz masaże, które rozciągają ścięgna.

Takie leczenie może trwać nawet 6 miesięcy, przy czym jest ono oparte głównie o zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Dalsze leczenie ostrogi piętowej

Wspomniane leczenie po 6 miesiącach powinno przynajmniej zmniejszyć ból. Jeśli jednak leczenie nie przynosi efektu, wówczas stosuje się ortezy na noc. Ich zadanie to rozciąganie ścięgien (rozciągną podeszwowego oraz Achillesa).

U wielu pacjentów najskuteczniejsze jest zastosowanie ultradźwięków oraz zabiegów laserowych, w czasie których rozbija się samą ostrogę. Warto również regularnie stosować ćwiczenia, które rozciągają rozcięgno oraz zmniejszają ból. Takie ćwiczenia należy wykonywać w seriach, przy czym aby ćwiczenia przyniosły efekt, należy je wykonywać trzy razy dziennie. Ważny jest również wypoczynek dla stóp – jeśli stopy są zmęczone, wówczas ćwiczenia należy rozpocząć co najmniej 20 minut po powrocie np. ze spaceru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *