Astygmatyzm to wada wzroku, która często jest dolegliwością wrodzoną. Może być również następstwem schorzeń oczu i pojawiać się dopiero w wieku dorosłym. Bywa także, że astygmatyzm, zwany również niezbornością, przez lata może być niezauważony. W jaki sposób można wykryć tę chorobę i w jaki sposób przebiega jej leczenie?
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm może objawiać się w różny sposób. Jeśli tego typu wada jest większa, nie można jej ignorować, ponieważ w istotny sposób utrudnia ona codzienne życie. Nie tylko utrudnia ona prawidłowe postrzeganie odległości od przedmiotów, które są umieszczone w znacznej odległości, ale również uniemożliwia prawidłowe rozpoznawanie liter z bliska. U małych dzieci astygmatyzm może objawiać się bólami głowy i oczu. Dziecko z niezbornością często pociera oczy, mruży je i przekrzywia głowę, by móc lepiej dostrzegać obiekty. Podobne objawy mogą pojawić się także przy innych wadach wzroku, dlatego w takich przypadkach konieczne jest poszerzone badanie okulistyczne.
Więcej na temat astygmatyzmu przeczytasz na stronie: http://astygmatyzm.org.pl
Test na astygmatyzm
Test na astygmatyzm może obejmować patrzenie na proste rysunki, które składają się z kół i prostych linii. Dla osoby z astygmatyzmem, linie proste postrzegane są jako krzywe. Takie badanie może być jednak jedynie wskazówką, iż dana osoba ma niezborność. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, które pozwolą ocenić, czy dany astygmatyzm jest związany z nieprawidłową powierzchnią rogówki, czy też soczewki. Do tego celu używa się obecnie badania nazywanego wideokeratografią komputerową, która pozwala na uzyskanie dokładnej mapy rogówki. W ten sposób można nie tylko potwierdzić astygmatyzm, ale również określić wielkość wady. Można wykluczyć lub potwierdzić również występowanie takich schorzeń, jak stożek rogówki.
Leczenie astygmatyzmu
Astygmatyzm u dzieci jest leczony objawowo, poprzez zastosowanie odpowiednich okularów. W tym celu konieczne jest użycie soczewek cylindrycznych, które muszą być odpowiednio dobrane. U dzieci astygmatyzm nie musi się rozwijać, jednak ze względu na takie niebezpieczeństwo, konieczne są stałe kontrole u specjalisty.
Inną metodą korekcji jest stosowanie soczewek kontaktowych. Obecnie możliwe jest wykorzystanie do tego celu miękkich soczewek kontaktowych, które są o wiele wygodniejsze od soczewek twardych.
Leczenie operacyjne astygmatyzmu możliwe jest dopiero u osób dorosłych. Obecnie do tego celu stosuje się wyłącznie metody laserowej korekcji oczu. Najczęściej wykorzystuje się do tego znane sposoby: LASIK i LASEK, stosowane także w przypadku leczenia krótkowzroczności. W tym wypadku laser ma na celu wymodelowanie powierzchni rogówki oka w odpowiednich miejscach, gdzie występują zniekształcenia. Takie działanie ma na celu umożliwienie właściwego załamania promieni świetlnych, co minimalizuje objawy astygmatyzmu. Warto jednak pamiętać, że takie działanie jest wskazane tylko wtedy, gdy wada wzroku jest duża.
W innych przypadkach lekarze odradzają stosowanie zabiegów operacyjnych, ponieważ istnieją skutki uboczne tego typu leczenia. W takich przypadkach okulary lub soczewki są jedynym sposobem korekcji.
Jak okazało się, że mogę mieć astygmatyzm test rozwiał praktycznie wszystkie wątpliwości. To dosłownie było kilka minut w internecie i już miałem całkowitą pewność, że to właśnie jest astygmatyzm. Przede wszystkim dlatego, że to jest całkowicie zerojedynkowe. Z jednej strony coś czujesz, że możesz mieć gorszy wzrok, ale z drugiej jednak nie widzisz wielkiej zmiany. Ale jak zrobisz test na astygmatyzm to nie ma już żadnych wątpliwości.
Bez sensu robić test na astygmatyzm w internecie, skoro potem i tak trzeba iść do okulisty. Przecież teraz badanie masz darmowe jeśli decydujesz się na zabieg. A nie ma co zwlekać, bo można całkowicie zniwelować astygmatyzm jednym krótkim zabiegiem. Teraz taką operację można nawet ze zniżką na gruponie kupić.