ABC antykoncepcji hormonalnej

5/5 - (2 Głosy)

Antykoncepcja hormonalna to z pewnością najpopularniejsza wśród Polek metoda zapobiegania niechcianej ciąży. Pomimo tego, że nie jest pozbawiona wad, ma swoje zalety. W tym artykule dowiesz się dlaczego jest to tak popularna metoda, na czym polega oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania. Zapraszamy do lektury tekstu, jaki przygotowała dla Ciebie nasza poradnia ginekologiczna.

Dlaczego antykoncepcja hormonalna jest tak popularna?

Zalety antykoncepcji hormonalnej docenia miliony Polek. Zapobieganie ciąży poprzez przyjmowanie pigułek hormonalnych jest bardziej korzystne od innych metod antykoncepcji pod wieloma względami. Antykoncepcja hormonalna jest znacznie skuteczniejsza i pewniejsza od naturalnej np. stosunku przerywanego czy kalendarzyku małżeńskiego, wygodniejsza i tańsza od doraźnej np. prezerwatywy czy tabletki „po stosunku” oraz mniej inwazyjna od długoterminowej zastrzyku antykoncepcyjnego, spiralki czy wkładki domacicznej.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Nowoczesne, dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony gestagen i estrogen, których działanie antykoncepcyjne jest wielopłaszczyznowe. Tabletki o takim składzie zapobiegają ciąży poprzez:

  • wstrzymywanie owulacji, czyli zapobieganie uwalnianiu komórek jajowych z jajników
  • zagęszczanie śluzu pochwowego, czyli uniemożliwianie plemnikom przedostawania się w górne części dróg rodnych, a tym samym zapładnianie komórek jajowych
  • zmienianie środowiska macicy, czyli utrudnianie zagnieżdżania się zapłodnionych komórek jajowych i rozwijania się płodu

Jak stosuje się antykoncepcję hormonalną?

Tabletki antykoncepcyjne przyjmuje się w schemacie 21+7, gdzie 21 to ilość dni, w które bierze się po jednej pigułce dziennie, a 7 to okres wolny od przyjmowania tabletek, podczas którego zazwyczaj występuje miesiączka. Środki hormonalne niektórych producentów przeznaczone są do ciągłego brania w cyklach 28-dniowych, opakowanie zawiera wtedy 7 tabletek typu placebo. Rozpoczynając stosowanie antykoncepcji hormonalnej pierwszą pigułkę należy połknąć w dzień rozpoczęcia się miesiączki, a najpóźniej w 5 dniu cyklu.

Zobacz: Ginekolog Gdańsk – Lifemedica

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne poleca się kobietom często i regularnie współżyjącym, którym zależy na późniejszej płodności (łatwo ją przywrócić po odstawieniu tabletek), unormowaniu cyklu (pigułki nieco go regulują) i metodzie ekonomicznej (koszt antykoncepcji hormonalnej to od 3 do max. 50zł w przeliczeniu na miesiąc, w zależności od preparatu. Tej metody antykoncepcji nie wolno stosować przy:

  • karmieniu piersią
  • zakrzepicy, zatorowości żylnej i innych poważnych problemach krążeniowych
  • zaawansowanej cukrzycy ze zmianami naczyniowymi
  • nowotworach hormonozależnych
  • niewyjaśnionej przyczyny krwawieniach z dróg rodnych

Pamiętaj, że o wyborze metody antykoncepcji powinien zadecydować lekarz ginekolog. Na podstawie wywiadu medycznego i badania oceni on, czy powinnaś stosować antykoncepcję hormonalną, a jeśli tak, przepisze odpowiedni preparat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *