Korzystanie z usług dietetyka poleca się zazwyczaj osobom, które pomimo stosowania ogólnie znanych diet nie potrafią schudnąć. Ale warto pamiętać, że ten specjalista potrafi ułożyć dietę także w przypadku innych problemów. Co powinno skłonić nas do wizyty w takim miejscu jak poradnia dietetyczna?
W przypadku stosowania restrykcyjnych diet powinno się pamiętać o wykonywaniu badań. Wykrycie jakichkolwiek niedoborów nie powinno zakończyć się jedynie przyjmowaniem odpowiedniego leku, ale także zmianą diety. Wyjątkiem są na przykład weganie, którzy stale muszą dostarczać organizmowi witaminę B12 w formie preparatu, ponieważ nie jest możliwe jej uzyskanie z pokarmu roślinnego. Coraz częściej pojawiają się także głosy, że na niedobory ważnych składników mogą cierpieć również osoby stosujące dietę jak najbardziej tradycyjną. Decydując się na pełnowartościowy jadłospis także warto po jakimś czasie wykonać badania, by przekonać się, że powodem niedoborów rzeczywiście była wyłącznie dieta, a nie czynniki chorobowe związane z nieprawidłowym wchłanianiem składników. Wiele osób cierpi obecnie z powodu niedoborów żelaza, witaminy D oraz witamin z grupy B. Często ma to związek ze spożywaniem zbyt przetworzonego pokarmu, ubogiego w te składniki.
Zobacz: Dietetyk Gdańsk w Lifemedica
W przypadku wykrycia niedoboru konieczne jest zażywanie preparatu przepisanego przez lekarza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by oprócz tego udać się również do dietetyka. Specjalista po dokładnym wywiadzie jest zwykle w stanie stwierdzić, jakie błędne nawyki w codziennym żywieniu powodują problem. W przypadku niedoborów żelaza kłopotem może być zbyt mała ilość produktów bogatych w ten pierwiastek lub nieodpowiednie łączenie pokarmów. Żelazo najlepiej wchłania się w obecności witaminy C, dlatego takie pokarmy jak jajka warto spożywać z owocami, na przykład w formie omletu lub naleśników. Brak witamin z grupy B również jest bardzo powszechny i objawia się zazwyczaj występowaniem zajadów – bolesnych pęknięć w kącikach ust oraz ogólnym złym stanem skóry. Już zmiana pieczywa na bardziej wartościowe pod względem występowania witamin z grupy B może poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. W przypadku tych witamin bardziej niż zazwyczaj nie należy wierzyć w stosowanie syntetycznych zamienników – wchłaniają się one tylko w niewielkim procencie. W przypadku witamin D warto korzystać ze wszystkich naturalnych źródeł jej występowania. Oprócz produktów bogatych w witaminę D nie należy zapominać o przynajmniej kilkuminutowej ekspozycji na słońce dziennie.