Ból jądra – najczęstsze przyczyny

Ból i dyskomfort w obrębie jąder powinny być alarmującym znakiem dla każdego mężczyzny. Przyczyny, jakie wywołać mogą ból jąder są liczne i w różnym stopniu stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia mężczyzny – nigdy nie należy ich lekceważyć i najlepiej powiadomić o dolegliwościach swojego lekarza.

Niestety, jedne z najbardziej niebezpiecznych schorzeń nie dają objawów bólowych. Mowa tutaj o nowotworach jąder. W około 90% przypadków zachorowań pierwsze stadia przebiegają niemal bezobjawowo. Uwagę powinno zwrócić każde powiększenie lub stwardnienie jąder, obecność guzków lub ból przy dotyku. Bardzo często nowotwory jąder są diagnozowane zbyt późno, a wówczas konieczna jest zarówno interwencja chirurgiczna, jak również zastosowanie terapii farmakologicznej.

Podobnie rzecz ma się z tętniakiem aorty brzusznej. Powiększenie naczynia krwionośnego przebiega bezboleśnie, choć chory może odczuwać ciągnięcie i ucisk w podbrzuszu. Ból w obrębie jądra oznacza najczęściej pęknięcie tętniaka kwalifikujące się do natychmiastowej hospitalizacji.

Zobacz też: Urolog Gdańsk – Lifemedica

Stały i silny ból, połączony z obrzękiem i przekrwieniem moszny oraz nietypowym ułożeniem jądra oznacza najprawdopodobniej skręt jądra. Ta przypadłość najczęściej dotyka chłopców w wieku pokwitania – powrózek nasienny skręca się, pociągając za sobą jądro. W przypadku wystąpienia skrętu, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w którym jądro i powrózek zostaną przywrócone do właściwej pozycji. Długotrwały skręt grozi tzw. zawałem jądra (w wyniku niewystarczającej ilości dopływającej krwi) i w efekcie koniecznością usunięcia narządu.

Zapalenie jądra może pojawić się bądź na skutek przechodzenia zakażeń wirusowych (świnka, różyczka) bądź w przebiegu żylaków powrózków nasiennych lub powikłań po przepuklinie mosznowej. Ta ostatnia także leczona jest operacyjne ze względu na skłonności do blokowania się w przepukliny w worku mosznowym i powstawania martwicy. Samo zapalenie i ból jądra objawia się zaczerwienieniem, stwardnieniem i trudnościami w oddawaniu moczu.

Zobacz także: Portal o chorobach układu moczowego

Infekcja zapalna najądrza jest chorobą weneryczną, choć czasami występuje na skutek tzw. refluksu moczowego. W czasie jej trwania pojawiają się zaburzenia w regularnym oddawaniu moczu, częstomocz i wyciek z cewki, a ból ma charakter piekący i ostry.

Inne przyczyny bólu jądra to tzw. bóle rzutowane (związane z kamicą nerkową, uciskiem na nerwy w dolnym odcinku kręgosłupa lub omawianym tętniakiem aorty), ból po zabiegu wazektomii, czy też zapalenie powięzi krocza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *