Przyczyny przewlekłych zaparć

5/5 - (3 Głosy)

Odruchy jelitowe są kwestią typowo indywidualną, gdyż część osób odczuwa potrzebę wypróżniania się góra dwa razy w ciągu dnia, natomiast część odczuwa taką potrzebę dużo częściej. Występujące czasem różnice są czymś zupełnie normalnym, dopóki rytm jest stały. Zaparcia pojawiają się wtedy, gdy kał jest twardy a proces jego wydalania utrudniony lub bolesny, ale również wtedy, kiedy wypróżnienia występują rzadziej niż normalnie. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się zaparć i jak sobie z nimi radzić.

Występowanie zaparć od dłuższego czasu i częste powstrzymywanie wypróżniania w ciągu dnia z powodu braku czasu.

Takie notoryczne odkładanie wypróżniania może prowadzić przede wszystkim do utraty normalnych odruchów jelitowych, powodując tym samym pojawianie się zaparć. Nie jest to najlepsze rozwiązanie i konieczne jest wychodzenie do toalety zawsze wtedy, gdy odczuwa się taką właśnie potrzebę. Jest to niezwykle istotne, aby odruchy jelitowe powróciły do normy, co zazwyczaj trwa około kilku tygodni.

Regularne stosowanie środków przeczyszczających i niewstrzymywanie wypróżniania.

W przypadku regularnego stosowania środków przeczyszczających może dojść do ich przedawkowania, co bardzo często wywołuje spadek aktywności jelit. W takim przypadku konieczne jest odstawienie przeczyszczających medykamentów i zastąpienie ich otrębami oraz owocami co powinno w naturalny sposób usunąć zaparcia. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie stosowano środków przeczyszczających, to przyczyną pojawiania się zaparć jest zbyt mała ilość spożywanego błonnika, dlatego konieczne jest spożywanie produktów bogatych w ten niezwykle ważny składnik.

Procto Vitale - zobacz więcejBól podczas oddawania kału, brak wcześniejszego występowania zaparć.

Jeśli oddawanie kału stało się bolesne może to oznaczać uszkodzenie błony wyścielającej odbyt lub hemoroidy, którymi określa się nabrzmiałe żyły wokół odbytu zwane również guzami krwawniczymi. W takim przypadku należy udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Jeśli okaże się, iż błona jest uszkodzona, to najprawdopodobniej konieczne będzie zwiększenie ilości błonnika w diecie. Jeśli jednak okaże się, że są to hemoroidy, to lekarz przepisze z pewnością odpowiedni krem lub czopki, które powinny pomóc w tej sytuacji. Oczywiście można również zastosować domowe sposoby na hemoroidy. W aptekach można zakupić odpowiednie zioła na hemoroidy jak np. Procto Vitale lub mieszanki ziół, które powinny załagodzić objawy. Do takich ziół należą przede wszystkim rumianek oraz kora dębu, dlatego też w te właśnie zioła warto się zaopatrzyć.

Ataki spastycznych bólów w dole brzucha.

Jeśli takie bóle i zaparcia występowały już wcześniej to może to oznaczać nieżyt kurczowy jelit lub zapalenie uchyłka a w najgorszym przypadku nawet niewielkie prawdopodobieństwo raka jelita. Jeśli takie objawy się pojawią, to konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz również: Co powoduje krwawienie z odbytu?

2 Przemyślenia o “Przyczyny przewlekłych zaparć

  1. Jak macie częste zaparcia, to prędzej czy później pojawią się hemoroidy. Nie ma innej opcji. A jak pojawią się już hemoroidy, to jak najszybciej kupcie tą maść Procto Vitale, bo to po prostu działa. Nie ma cudów, nie przestanie boleć po pierwszym posmarowaniu, ale efekty są już po dwóch dniach, a u mnie po tygodniu nie było praktycznie śladu, choć trzeba to stosować dwa tygodnie. Drugi to jednak tylko profilaktyka i właściwie chyba tylko po to żeby hemoroidy nie wróciły.

    1. Bo z każdym lekiem tak jest, ziołowym również. Procto Vitale nie jest tu wyjątkiem. Najpierw bierzesz, żeby wyleczyć, a potem podtrzymujesz jego działanie, utrwalasz dobroczynne działania i uodparniasz guzki krwawnicze na takie przypadki w przyszłości. Najbardziej mnie wkurzają ludzie, którzy odstawiają antybiotyki, bo twierdzą, że nie będą się faszerować chemią jak już wyzdrowieli. I potem chorują znowu, bo bakterii do końca nie wybili i są one uodpornione na leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *