ASTMA – O czym powinien pamiętać astmatyk

5/5 - (2 Głosy)

Astma jest aktualnie bardzo popularną chorobą. Z roku na rok coraz więcej osób na nią choruje. Leczenie astmy nie jest jednak niczym prostym. Tak naprawdę osoba chora powinna pamiętać o wielu rzeczach, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Regularne branie leków na astmę

Choroba, jaką jest astma, wymaga stałego przyjmowania leków. Leki powinny zostać dopasowane przez odpowiedniego lekarza. Ważne jest również to, aby leki takie przyjmować regularnie. Jeżeli nie będziemy tego robić, to nasz stan z pewnością się nie polepszy. Dlatego bardzo ważne, a wręcz kluczowe podczas terapii jest to, aby o tym, pamiętać.

Kontrolowanie przebiegu astmy

Warto wiedzieć o tym, że stan osoby chorej na astmę może się pogorszyć. Nawet regularne branie leków może nie wystarczyć, aby choroba się nie pogłębiła. Dlatego też bardzo ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Jeżeli ataki duszności zaczną występować coraz częściej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Najprawdopodobniej w takim wypadku będzie konieczna zmiana dotychczas przyjmowanych leków. Astma ma swoje stadia i do każdego stadium dopasowane są inne leki. Jeżeli nie zgłosimy się do lekarza ze zwiększającymi się atakami, to ostatecznie mogą one występować coraz częściej. Dobrym sposobem jest założenie dzienniczka choroby, w którym będziemy opisywać ile razy w ciągu tygodnia mieliśmy ataki duszności. Pomoże to lekarzowi w odpowiednim dopasowaniu leków.

Przyjmowanie leków doraźnych na astmę

Leki na astmę przyjmowane regularnie, często nie wystarczą, aby całkowicie pozbyć się ataków. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby posiadać w domu leki doraźne, które będziemy stosować tylko i wyłącznie w momencie wystąpienia duszności. Będą one w stanie zmniejszyć natężenie ataku astmy i tym samym pomogą poczuć nam się dobrze. Oczywiście branie takich leków powinno być skonsultowane z lekarzem, który zna przebieg naszej choroby. Często zdarza się tak, że lekarz sam nam takie leki przepisuje.

Unikanie wszystkiego co nas uczula

Ważne jest również to, aby unikać alergenów, które wywołują u nas ataki astmy. Jeżeli jesteśmy uczuleni na kurz, to powinniśmy dbać o to, aby nie osadzał się on w pomieszczeniach, w których przebywamy. Tak samo jest ze wszystkimi innymi rzeczami. Jeżeli będziemy unikać styczności z alergenem, to ostatecznie jesteśmy w stanie zminimalizować częstotliwość występowania ataków duszności w naszym organizmie. Sami powinniśmy również zadbać o siebie.

Unikanie stresu

Przy każdym rodzaju astmy, stres i negatywne, bardzo silne emocje, wywołują często ataki duszności. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby unikać takich sytuacji. Jeżeli więc nasza praca jest związana z ciągłym stresem, to warto – dla własnego zdrowia – ją zmienić. Jeżeli jednak nie damy rady uniknąć takich sytuacji, to powinniśmy również nauczyć się ćwiczeń relaksacyjnych, które sprawią, że bardzo szybko się uspokoimy. Takie ćwiczenia pomogą nam zapanować nad emocjami, co ostatecznie będzie miało bardzo dobry wpływ na przebieg naszej choroby.

2 Przemyślenia o “ASTMA – O czym powinien pamiętać astmatyk

  1. Ciekawe jak w obecnych czasach można unikać stresu. Mam astmę, ale w pracy nikt mnie nie pyta czy w jakiś sposób będzie można to zniwelować. Albo się nadaję do pracy albo nie i droga wolna, krzyżyk na drogę. Więc albo pracuję i chcę zarobić na leki na astmę albo nie pracuję i co mam zrobić? Po pogotowie ratunkowe dzwonić jak będę miał atak astmy? Od razu mnie z roboty wykopią i nie będą się pytać czy mnie to stresuje czy nie.

  2. No pracodawca na pewno nie będzie się stresował, jak Cię z pracy zwolni 😀 Ale najpierw by musiał zatrudnić, bo pewnie jak wszędzie – najpierw umowa o dzieło, a potem propozycja działalności gospodarczej. Fakty są takie, że astma nie eliminuje z rynku pracy, ale znacząco utrudnia wiele zawodów. Każdy chorujący na astmę dokładnie wie gdzie jest sufit, więc z czasem sam do tego dojrzejesz, że po prostu niektórych prac sam nie będziesz szukał, bo zobaczysz, że z astmą nie ma szans w takiej firmie się utrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *