Jak zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa u dzieci?

5/5 - (3 Głosy)

Skrzywienie kręgosłupa to coraz poważniejszy problem wśród dzieci w wieku szkolnym. Pomijając wady wrodzone lub spowodowane chorobami takimi jak dystrofia mięśniowa, jest to bardzo duży odsetek wad ortopedycznych u dzieci. Warto poznać przyczyny krzywienia się kręgosłupa i sposoby zapobiegania, żeby dziecko nie musiało w przyszłości cierpieć z powodu pogłębionej, utrwalonej wady.

Kiedy niezbędny okazuje się ortopeda?

Kręgosłup dzieci zaczyna przyjmować ostateczny kształt około szóstego roku życia, ale jego rozwój i kształtowanie się przebiega aż do osiemnastego. W tym czasie jest narażony na wiele obciążeń, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna chodzić do szkoły, gdzie spędza godziny siedząc, a w dodatku nosi codziennie ciężki plecak z książkami i zeszytami. Niestety, wiele dzieci po powrocie do domu zasiada przed telewizorem i komputerem, żeby kolejne godziny spędzić w pozycji siedzącej, często niedbałej.

Nastolatki z kolei często garbią się, żeby ukryć nagłe zmiany w swoim ciele – przyrost masy, wzrost lub rosnący biust. Warto zwrócić w tym okresie uwagę na to, by dziecko nie nabrało złych nawyków dotyczących postawy, ponieważ przełożą się one na późniejsze lata. Odzwyczajenie się od zgarbionej postawy niestety nie jest zbyt łatwe, więc lepiej się do niej nie przyzwyczajać.

Zobacz: Poradnia ortopedyczna Gdańsk

Jakie wyróżniamy rodzaje skrzywienia kręgosłupa?

Wszystkie skrzywienia to problem, w którym pomoże poradnia ortopedyczna. Pracujący tam wykwalifikowany personel jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie do każdego typu wady. Najpopularniejszą z nich jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa najczęściej na odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Najczęściej jest doskonale widoczne gołym okiem – kręgosłup dziecka nie jest prosty, tylko tworzy łuki. Czasami biodra lub ramiona nie znajdują się na tej samej wysokości, jedna noga może też być dłuższa od drugiej.

Lordoza i kifoza to skrzywienia na innej płaszczyźnie. Lordoza polega na wygięciu kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym, co powoduje wklęsłe plecy i wystający brzuch. Z kolei kifoza to wygięcie do tyłu na odcinku piersiowym. Objaw to okrągłe plecy, a nawet garb.

Zobacz również portal ortopedyczny – ortopedico.pl

Jak pobiegać skrzywieniom kręgosłupa?

Profilaktyka może zapobiec wielu problemom. Przede wszystkim należy dbać o to, żeby dziecko miało wystarczającą ilość ruchu – nie powinno po powrocie ze szkoły od razu zasiadać przed telewizorem. Po drugie, liczy się kształtowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Gdy lekcja lub odrabianie zadania domowego trwa długo, dzieci podwijają nogi, podpierają głowę dłonią, garbią się. To nic dziwnego – długotrwałe siedzenie jest nieergonomiczne i wielu dorosłych także ma takie nawyki. Warto korygować je i nie pozwalać im się pogłębiać zarówno u siebie, jak i u dziecka.

Jeśli widać skrzywienie kręgosłupa, konieczny jest lekarz ortopeda. Tylko jest jest w stanie na podstawie prześwietlenia postawić fachową diagnozę i dobrać sposób leczenia do wady. Warto wcześnie udać się z dzieckiem do poradni ortopedycznej, ponieważ wczesne wykrycie skrzywienia kręgosłupa pozwala często na skorygowanie go nieinwazyjną gimnastyką korekcyjną lub sprzętem ortopedycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *