Wirusowe zapalenie wątroby – jak leczyć?

5/5 - (2 Głosy)

WZW to skrót od wirusowego zapalenia wątroby. W chwili obecnej wyróżnia się pięć jego rodzajów – typu A, B, C, D i E. Głównym objawem zapalenia lub uszkodzenia wątroby jest żółtaczka. Zapalenie w zależności od wirusa, który go wywołał, ma różny przebieg, nasilenie oraz możliwe powikłania.

Żółtaczka jest objawem charakterystycznym dla tej choroby wątroby. Objawia się zażółceniem skóry, błoń śluzowych oraz białek ocznych. Spowodowane jest to nagromadzeniem się w organizmie bilirubiny. Wywołać może go wirusowe zapalenie wątroby lub zapalenie wątroby o innym podłożu. WZW to nazwa kilku podobnych do siebie schorzeń, które wywołują wirusy z grupy hepatotropowych.

Zobacz też: Gdzie leży wątroba?

WZW typu A

WZW typu A to „choroba brudnych rąk”. Występuje przede wszystkim w krajach biednych i przenosi się poprzez zakażona wodę. W wirusowym zapaleniu wątroby typu B do zakażenia dochodzi zwykle podczas zabiegów i operacji, podczas których dochodzi do przerwania tkanek. WZW C występuje w krajach rozwiniętych. Do zakażenia dochodzi w szpitalach np. w czasie przetaczania krwi. WZW D współwystępuje z WZW B. Natomiast wirusowe zapalenie wątroby typu E nie występuje w Polsce, wirus przenoszony jest poprze wodę.

WZW może przebiegać bezobjawowo lub objawowo. Zwiastuny choroby są często mało charakterystyczne. Po trwającym od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy procesie inkubacji mogą pojawić się objawy grypopodobne, nudności oraz wymioty i niestrawność. Dopiero później rozwija się żółtaczka i pojawiają się także inne objawy. Zalicza się do nich jasny kolor stolca, podwyższoną temperaturę, nudności, brak apetytu, osłabienie oraz wzrost poziomu enzymów wątrobowych we krwi.

Po pewnym czasie objawy żółtaczki mogą samoistnie ustąpić. Oznacza to przejście w fazę przewlekłą. Skutkować ona może dalszym uszkodzeniem wątroby, nosicielstwem wirusa lub całkowitym wyzdrowieniem. Na samowyleczenie jedna trudno liczyć, gdyż nieleczone zapalenie może w skrajnych wypadkach prowadzić nawet do śmierci.

Sprawdź też: Skuteczne Zioła na wątrobę

Zioła na wątrobęJak nie zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na szczepieniach oraz na zachowaniu higieny osobistej. Gdy jednak dojdzie do zakażenia wirusem, leczenie najczęściej odbywa się w szpitalu, nawet w przypadku WZW A, które przebieg ma raczej łagodny. Żółtaczki pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

W czasie ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, D oraz E nie ma swoistego sposobu leczenia. Wskazany jest jedynie odpoczynek psychiczny i fizyczny. Nie trzeba jednak przebywać cały czas w łóżku. W okresie poprawy dopuszczalne są nawet stopniowo wydłużane spacery na świeżym powietrzu. W początkowej fazie chorzy nie mają łaknienia. Jest to mechanizm regulacyjny organizmu. Powraca ono stosunkowo powoli, może być później bardzo duże. Po wypisaniu pacjenta do domu nie musi on stosować żadnych specjalnych diet. Ma jedynie zakaz spożywania alkoholu przez rok. Przez pół roku powinien także unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych oraz regulować swe potrzeby dietetyczne w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

Sprawdź więcej informacji na stronie http://zadbajowatrobe.pl/

2 Przemyślenia o “Wirusowe zapalenie wątroby – jak leczyć?

  1. Wirusowe zapalenie wątroby to trochę myląca nazwa, bo dla większości osób żółtaczka jest łatwiejsza do skojarzenia. Ale tak to już jest, że ludzie używają swoich nazw. A lekarze chcą pokazać jacy to oni są ą ę i muszą mówić bardziej naukowo. Tylko, że częściej to jest naukAwo, więc wychodzi co najmniej śmiesznie – wiecie o czym mówię 🙂

  2. WZW A można praktycznie ograniczyć do zera jeśli będzie się regularnie będzie myć ręce. To podstawa higieny, a najczęściej bardzo lekceważona. Zwłaszcza, że nic nie kosztuje i ten środek zaradczy można stosować praktycznie wszędzie i o każdej porze. W cywilizowanym świecie można dzięki temu nie tylko wyeliminować leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A, ale też wiele innych chorób gastrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *