Leczenie raka szyjki macicy

5/5 - (1 Głos)

Rak szyjki macicy jest poważnym schorzeniem, które spowodowane jest wirusem HPV. Możliwość wyleczenia takiego nowotworu jest niewielka. Istnieją jednak pewne zabiegi, które umożliwiają zatrzymanie postępu choroby, czasami dając szanse na przeżycie kilku lat.

Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną nowotworu, który atakuje szyjkę macicy. Występuje on powszechnie. Szacuje się, że jego nosicielami może być nawet dwie trzecie dorosłej populacji. Dane te są zatrważające. Często jednak w przypadku wystąpienia tego wirusa w organizmie prawidłowo działający układ immunologiczny jest w stanie uporać się z infekcją, dzięki czemu dochodzi do pełnego wyleczenia w okresie do dwóch lat. Niektóre odmiany wirusa HPV potrafią się jednak utrzymać w organizmie nawet do dziesięciu lat, powodując przewlekłą infekcję. Odpowiedzi na pytanie, czy w organizmie występuje wirus, może nam udzielić test HPV.

Czasami wirus HPV może ustąpić na skutek miejscowego leczenia przeciwzapalnego. Również terapia hormonalna przynosi odpowiednie skutki. Jednak w przypadku, gdy wirus HPV zdążył się rozwinąć, ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wielokrotnie wzrasta. W szczególności ma to miejsce, gdy w organizmie kobiety pojawiła się odmiana, która cechuje się wysoką onkogennością. Niestety, takich rodzajów wirusa HPV jest sporo.

W przypadku, gdy zmiany spowodowały wystąpienie raka szyjki macicy, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Im szybciej podejmie się odpowiednie działania, tym większe są szanse na zatrzymanie postępu choroby. W przypadku, gdy zmiany nie mają zaawansowanego charakteru, stosuje się miejscowe zniszczenie zarażonych tkanek. Najczęściej stosuje się w tym celu waporyzację laserem CO2, często wykonywanym zabiegiem jest również kriokoagulacja nadżerki.

Leczenie chirurgiczne w przypadku zmian mniej zaawansowanych może również polegać na wycięciu miejsca, które jest objęte zmianami chorobowymi. W tym celu stosuje się zabieg, polegający na użyciu pętli elektrycznej o niskim natężeniu prądu. Takie działanie jest w stanie zatrzymać rozwój choroby. Należy mieć jednak na uwadze, że po dziś dzień nie znaleziono skutecznej metody pełnego wyleczenia raka szyjki macicy. Ponadto w każdej chwili zmiany mogą powrócić.

Inaczej sprawa przedstawia się, gdy wystąpiły zmiany dysplastyczne w obrębie szyjki macicy. Jeżeli są one mało zaawansowane, należy usunąć odpowiedni fragment tkanki. Takiego zabiegu również dokonuje się z użyciem pętli elektrycznej z prądem o niskim natężeniu.

e-wenerolog

W przypadku zmian o bardzo zaawansowanym charakterze jedynym rozwiązaniem może się okazać usunięcie macicy. Taką operację przeprowadza się jedynie w ostateczności, gdy nie ma innej nadziei dla chorej na raka szyjki macicy kobiety. W takim wypadku kobieta traci możliwości prokreacyjne – jest to szczególnie przykra sytuacja dla kobiet w młodym wieku. Obecnie usunięcie macicy następuje jedynie w sytuacji, gdy oprócz nowotworu szyjki macicy istnieją inne wskazania do wykonania takiego zabiegu. Ma on charakter nieodwracalny, dlatego zlecenie jego wykonania stosuje się w ostateczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *