Ból jądra – najczęstsze przyczyny

5/5 - (1 Głos)

Ból i dyskomfort w obrębie jąder powinny być alarmującym znakiem dla każdego mężczyzny. Przyczyny, jakie wywołać mogą ból jąder są liczne i w różnym stopniu stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia mężczyzny – nigdy nie należy ich lekceważyć i najlepiej powiadomić o dolegliwościach swojego lekarza.

Niestety, jedne z najbardziej niebezpiecznych schorzeń nie dają objawów bólowych. Mowa tutaj o nowotworach jąder. W około 90% przypadków zachorowań pierwsze stadia przebiegają niemal bezobjawowo. Uwagę powinno zwrócić każde powiększenie lub stwardnienie jąder, obecność guzków lub ból przy dotyku. Bardzo często nowotwory jąder są diagnozowane zbyt późno, a wówczas konieczna jest zarówno interwencja chirurgiczna, jak również zastosowanie terapii farmakologicznej.

Podobnie rzecz ma się z tętniakiem aorty brzusznej. Powiększenie naczynia krwionośnego przebiega bezboleśnie, choć chory może odczuwać ciągnięcie i ucisk w podbrzuszu. Ból w obrębie jądra oznacza najczęściej pęknięcie tętniaka kwalifikujące się do natychmiastowej hospitalizacji.

Zobacz też: Urolog Gdańsk – Lifemedica

Stały i silny ból, połączony z obrzękiem i przekrwieniem moszny oraz nietypowym ułożeniem jądra oznacza najprawdopodobniej skręt jądra. Ta przypadłość najczęściej dotyka chłopców w wieku pokwitania – powrózek nasienny skręca się, pociągając za sobą jądro. W przypadku wystąpienia skrętu, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w którym jądro i powrózek zostaną przywrócone do właściwej pozycji. Długotrwały skręt grozi tzw. zawałem jądra (w wyniku niewystarczającej ilości dopływającej krwi) i w efekcie koniecznością usunięcia narządu.

Zapalenie jądra może pojawić się bądź na skutek przechodzenia zakażeń wirusowych (świnka, różyczka) bądź w przebiegu żylaków powrózków nasiennych lub powikłań po przepuklinie mosznowej. Ta ostatnia także leczona jest operacyjne ze względu na skłonności do blokowania się w przepukliny w worku mosznowym i powstawania martwicy. Samo zapalenie i ból jądra objawia się zaczerwienieniem, stwardnieniem i trudnościami w oddawaniu moczu.

Zobacz także: Portal o chorobach układu moczowego

Infekcja zapalna najądrza jest chorobą weneryczną, choć czasami występuje na skutek tzw. refluksu moczowego. W czasie jej trwania pojawiają się zaburzenia w regularnym oddawaniu moczu, częstomocz i wyciek z cewki, a ból ma charakter piekący i ostry.

Inne przyczyny bólu jądra to tzw. bóle rzutowane (związane z kamicą nerkową, uciskiem na nerwy w dolnym odcinku kręgosłupa lub omawianym tętniakiem aorty), ból po zabiegu wazektomii, czy też zapalenie powięzi krocza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *